Alimenty po zakończeniu studiów

Pytanie:

"Córka moja urodzona 29.03.1994 roku otrzymuje alimenty od swojego ojca /mojego byłego męża/ w wysokości 450 zł. Ponieważ swego czasu miałam kłopoty z otrzymywaniem przyznanych alimentów, pieniądze przekazywane są przez komornika. W chwili obecnej córka jest na ostatnim roku studiów dziennych - pisze pracę magisterską, którą chce obronić jesienią. Jednocześnie studiuje na studiach wieczorowych (psychologię) i jest w tej chwili na II roku. Kiedy ustaje - w jej przypadku - obowiązek alimentacyjny? Czy ustaje on automatycznie, czy musi ona ,,załatwić" jakieś formalności z tym związane?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty po zakończeniu studiów

Obowiązek alimentacyjny nie ustaje automatycznie z chwilą ukończenia przez dziecko 18 roku życia czy studiów. Istotny jest moment, w którym Pani córka będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Oczywiście nie pozostają bez znaczenia jej starania oraz dążenie do finansowego usamodzielnienia się.

W każdym razie Pani córka nie musi załatwiać żadnych formalności. Można się liczyć jednak z tym, że jej ojciec skieruje do sądu pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Skoro bowiem córka skończyła (skończy niedługo) studia, to na ogół przyjąć można, że jest ona w stanie znaleźć pracę i utrzymywać się samodzielnie. Ewentualnie rozważać można kwestie dotyczące finansowania drugiego kierunku, jak rozumiemy są to bowiem studia odpłatne. Tutaj jednak może mieć znaczenie np. to, czy i na ile dodatkowe studia są istotne dla jej przyszłej pracy itp. Być może to będzie podstawą w Państwa przypadku do utrzymania obowiązku alimentacyjnego w pewnym, bardziej ograniczonym zakresie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika