Konwersja wierzytelności na akcje

Pytanie:

"Spółka złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Propozycja układowa przewiduje konwersję części zadłużenia na akcje spółki. W tym celu spółka ma zamiar wyemitować akcje serii C z przeznaczeniem dla inwestorów zewnętrznych (wierzycieli). Ewentualny układ będzie zatwierdzany przez sąd. Ponieważ emisja akcji związana jest z zmianą statutu (podwyższenie kapitału) dla przeprowadzenia takiej zmiany wymagana jest uchwała wspólników (75% głosów na WZA). Czy w sytuacji postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu, gdzie dla zrealizowania układu konieczna jest nowa emisja akcji, uchwała taka jest wymagana czy też sąd przy zatwierdzeniu układu z urzędu zezwala na nową emisję? Jeżeli taka uchwała jest wymagana, to czy powinna być złożona wraz z wnioskiem o upadłość z możliwością zawarcia układu, czy może być dostarczona po zawarciu układu?"

Odpowiedź prawnika: Konwersja wierzytelności na akcje

Zgodnie z art. 294 ust. 3 prawa upadłościowego i naprawczego, jeżeli układ przewiduje konwersję wierzytelności na udziały lub akcje spółki będącej upadłym, prawomocnie zatwierdzony układ zastępuje określone w Kodeksie spółek handlowych czynności związane z podwyższeniem kapitału zakładowego i objęciem udziałów lub akcji. Układ wraz z odpisem prawomocnego postanowienia o zatwierdzeniu układu stanowi podstawę wpisu podwyższenia kapitału zakładowego spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zatem, przepisy prawa upadłościowego modyfikują zasady  przewidziane przez ksh. W postępowaniu upadłościowym nie ma konieczności podejmowania uchwały o zamianie statutu i podnoszeniu kapitału zakładowego. Wierzyciele, których wierzytelności są konwertowane na akcje nie składają już żadnych oświadczeń związanych z objęciem akcji. Zatwierdzony układ stanowi podstawę wpisu do KRS.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika