Zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego

Pytanie:

"Ojciec z córką założyli konto w banku. Są współwłaścicielami rachunku. W umowie o prowadzenie rachunku nie ma żadnych specjalnych klauzul, zgodnie z którymi operacje wykonywane na rachunku muszą być potwierdzane przez współwłaścicieli. Istnieje zupełna dowolność. Od momentu otwarcia rachunek zasilany był środkami jedynie przez ojca (przelewy, wpłaty gotówkowe). Córka przez cały okres nie dokonała żadnych wpłat. Córka posiada również oddzielny rachunek w innym banku, którego jest jedynym właścicielem. Kilka miesięcy temu ojciec dokonał przelewu środków ze wspólnego rachunku na rachunek córki. Czy po dokonaniu wpłaty ze wspólnego rachunku na rachunek córki, córka powinna zgłosić do Urzędu Skarbowego fakt otrzymania darowizny od ojca zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1. ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. 1983, Nr 45, poz. 207 ze zm.)? Czy jednak nie należy tego traktować jako darowizny pomimo tego, iż córka nie wpłacała nigdy żadnych środków na wspólny rachunek?"

Odpowiedź prawnika: Zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego

Zgodnie z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna jest umową, a więc do jej skuteczności wymagana jest zgoda obu stron. W momencie jednak, kiedy ojciec dokonuje przelewu na osobisty rachunek bankowy córki, z zamiarem trwałego nieodpłatnego przekazania jej tych środków, a córka taki przelew środków przyjmuje, dochodzi do zawarcia umowy darowizny tych środków. Nie ma przy tym znaczenia, że środki zostały przelane ze wspólnego rachunku ojca i córki, gdyż mając na uwadze, iż środki te były wpłacane przez ojca bez zamiaru dokonywania darowizny na rzecz córki na moment ich wpłaty, należy przyjąć, że dopiero zaakceptowany przez córkę przelew na rachunek osobisty był darowizną.
 
Darowizny co do zasady podlegają podatkowi od spadków i darowizn na zasadach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Jeśli darowizna dokonana jest przez ojca na rzecz córki można skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 (9.637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika