e-prawnik.pl Porady prawne

Realizacja obowiązku odzysku i recyklingu

Pytanie:

Na czym polega praktycznie obowiązek odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych dla przedsiębiorstw prowadzących handel detaliczny o powierzchni 500 m2? Czy wystarcza podpisanie umowy na odbiór odpadów z opakowań z firmą zajmującą się odzyskiem (nie organizacją odzysku)?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Realizacja obowiązku odzysku i recyklingu

19.3.2002

Zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, przedsiębiorca, o którym mowa w ustawie, ma obowiązek zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Obowiązek, o którym mowa, może być realizowany przez przedsiębiorcę:

  • samodzielnie albo
  • za pośrednictwem organizacji odzysku, zwanej w ustawie "organizacją" (w tym przypadku organizacja przejmuje od przedsiębiorcy obciążające go obowiązki na podstawie umowy).

Przedsiębiorca, który sam zamierza realizować wspomniany obowiązek, może zlecić wykonanie poszczególnych czynności związanych z odzyskiem i recyklingiem osobom trzecim. Oznacza to, iż praktyczna realizacja tego obowiązku wykonywana być może poprzez podpisanie umowy z wyspecjalizowanym w tym względzie przedsiębiorcą. Niezbędne w tym względzie jest jednak zastrzeżenie, iż takie działanie mają doprowadzić do realizacji celu tj. zapewnienia odzysku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ