Regulamin premiowania

Pytanie:

Czy w zakładzie budżetowym powinien funkcjonować dokument "Regulamin Premiowania"? Jeśli tak, to która komórka (kadry, finansówka, in.) powinna wykonać jego projekt i przedstawić pracodawcy do zatwierdzenia? W zakładzie brak jest organizacji związkowej.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Generalnie nie ma obowiązku tworzenia regulaminu premiowania. Jest to obowiązkowe w przypadku, gdy dla danej grupy pracowników (konkretnego zawodu na przykład) pracodawca przewiduje przyznawanie premii. Ustalenia związane z zasadmi i wysokością przyznawanych premii mogą być zawarte także w układzie zbiorowym pracy albo w regulaminie wynagradzania. Przysługiwanie premii jest uzależnione od tego, czy zostało to ustalone w umowie o pracę lub przepisach płacowych. Tryb ustalania zasad przyznawania premii będzie zatem uzależniony od tego w jakim akcie zostaną one zawarte (zapis w układzie zbiorowym pracy będzie wymagał takiej procedury jak jego tworzenie i wprowadzenie, zamieszczenie warunków premiowania w regulaminie wynagradzania trybu tworzenia tego aktu, itd.).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.12.2004

  Co to jest regulamin pracy i kiedy należy go przygotować?

  Regulamin pracy wprowadza się, jeżeli w zakresie organizacji i porządku w procesie pracy nie obowiązują w zakładzie pracy postanowienia układu zbiorowego pracy lub gdy pracodawca zatrudnia co najmniej (...)

 • 27.11.2015

  Jak prawidłowo udostępnić regulamin sklepu internetowego?

  Jedną z podstawowych operacji jakie wykonujemy przy okazji dokonywania zakupów w sklepach jest kliknięcie checkbox’a „akceptuję regulamin”. Regulamin taki zwykle jest dostępny (...)

 • 5.1.2006

  Składniki Twojego wynagrodzenia (podstawowe, premia, nagrody, dodatki)

  Świadczenia należne pracownikowi z tytułu wykonywanej pracy można podzielić na składniki konieczne, czyli wynagrodzenie podstawowe (płaca zasadnicza) oraz składniki (świadczenia) dodatkowe. Różnica (...)

 • 22.12.2017

  Możliwość obniżenia diety parlamentarnej parlamentarzystom

  Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wprowadza możliwość obniżenia uposażenia oraz obniżenia lub utraty diety parlamentarnej parlamentarzystom, którzy naruszają powagę (...)

 • 7.12.2004

  Systemy wynagradzania

  Obowiązkiem pracodawcy jest ustalenie kryteriów wynagradzania za pracę według jej rodzaju, kwalifikacji pracownika oraz jakości i ilości świadczonej przez niego pracy. Pracodawca powinien więc (...)