Roszczenie o zachowek

Pytanie:

Spadkodawca napisał testament, w którym wszystkie nieruchomości i działającą firmę zapisał wnuczce, natomiast konkubinie, jednej osobie obcej i trojgu dzieci zapisał gotówkę w równych częściach. Po kilku dniach w wyniku choroby część przypadającą wnuczce (czyli nieruchomości i firmę) przepisał wnuczce darowizną notarialną z zastrzeżeniem, że wyłącza tę darowiznę z masy spadkowej. Zmarł ok. 3 miesiące po dokonaniu tych czynności. Ok. pół roku przed śmiercią przepisał konkubinie mieszkanie własnościowe za dożywocie. Dzieci, które otrzymają testamentem ok. 1/20 wartości przypadającego im zachowku, chcą wystąpić do sądu, aby obdarowana wnuczka i konkubina wypłaciła im zachowek. Czy wnuczka lub konkubina będzie musiała wypłacić zachowek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rozumiemy, że spadkodawca przed swoją śmiercią darował (dokonał darowizny) mieszkanie konkubinie. W związku z tym, iż nie uległo przedawnieniu roszczenie o zachowek (termin przedawnienia wynosi trzy lata od dnia ogłoszenia testamentu, oraz trzy lata od dnia otwarcia spadku - śmierci spadkodawcy - w przypadku darowizny), zstępni spadkodawcy mogą dochodzić zachowku od tak wnuczki jak i konkubiny.

Zapis w akcie notarialnym o zwolnieniu z zaliczenia darowizny na schedę spadkową ma znaczenie wyłącznie w razie dziedziczenia ustawowego i nie wyłącza możliwości dochodzenia zachowku od osoby obdarowanej, innymi słowy darowizna dokonana na rzecz wnuczki będzie brana pod uwagę przy obliczaniu udziałów spadkowych spadkobierców ustawowych i wyliczaniu wysokości zachowku.

Prosimy także o zapoznanie się z następującymi materiałami:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 20.11.2017

  Jak liczyć termin przedawnia się roszczenie o zachowek?

  Roszczenia majątkowe co do zasady ulegają przedawnieniu. Powoduje to, że w razie ich dochodzenia, ten przeciwko komu przysługuje roszczenie może uchylić się od jego zaspokojenia - czyli nie (...)

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 5.10.2016

  Do którego sądu złożyć pozew o zapłatę?

  Dochodząc swojej należności, musimy oprócz zebrania odpowiednich dowodów, sformułować odpowiednie zapisy w pozwie. Jednym z najistotniejszych jego elementów, jest wskazanie Sądu (...)

 • 7.7.2016

  Umowa dożywocia a zachowek

  Chcąc przekazać bliskim swoją nieruchomość za życia, wiele osób decyduje się na dokonanie umowy darowizny. Jednakże nie jest to jedyna droga. Warto rozważyć także zawarcie z bliskimi (...)