Nakłady a zniesienie współwłasności

Pytanie:

"Współwłaściciel nieruchomości, którego udziały mają zostać spłacone domaga się dodatkowych kwot wynikających z zysków, jakie osiągnął drugi współwłaściciel prowadzący na nieruchomości działalność gospodarczą. Słuszne z punktu widzenia sądu roszczenia mają uzasadnienie. Drugi współwłaściciel dokonał, jednak w nieruchomości dużych nakładów, gdyż bez tego działalność gospodarcza byłaby niemożliwa. Pierwszy z nich nigdy nie uczestniczył w nakładach i zyskach, lecz przyzwolił na dokonanie zmian. Koszty związane z zakupem elementów potrzebnych do modernizacji i remontu są do udowodnienia. Problemem jest jednak wycena nakładów pracy poniesionych przez drugiego współwłaściciela, gdyż przebudowy domu dokonywał on fizycznie sam. Czy drugi ma prawo wnieść o ustanowienie biegłego w celu określenia faktycznych nakładów modernizacji i jednocześnie wnosić o przesłuchanie świadków, którzy zaświadczyliby o tym, jaki był stan nieruchomości przed modernizacją?"

Odpowiedź prawnika: Nakłady a zniesienie współwłasności

Przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie. Fakty, które zamierza Pan udowodnić mają znaczenie dla postępowania o zniesienie współwłasności. To strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne.

Strona powołująca się na dowód ze świadków obowiązana jest dokładnie oznaczyć fakty, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone oraz wskazać świadków tak, by wezwanie ich do sądu było możliwe. W wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru może wezwać jednego lub kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii. Strony mogą wnioskować o ustanowienie biegłego celem ustalenia kwoty poniesionych nakładów, pod warunkiem, że został udowodniony fakt ich poniesienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika