Wyłączenie od sprawy asesora

Pytanie:

"W związku z toczącym się przeciwko mnie postępowaniem karnym oraz występującymi nieprawidłowościami spowodowanymi działaniami prowadzącego postępowanie (asesora), wystąpiłam z wnioskiem o wyłączenie asesora z dalszego prowadzenie sprawy. W dniu wczorajszym (26.06.06) otrzymałam postanowienie prokuratora o nieuwzględnieniu mego wniosku. W uzasadnieniu wskazano jedynie nic nie znaczące fakty. Nie uwzględniono faktów podanych przeze mnie. Jednocześnie w pouczeniu zawarto klauzulę, że na postanowienie to nie przysługuje zażalenie. Jaka jest więc inna forma dalszego działania o wyłączenie asesora z dalszego prowadzenia sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Wyłączenie od sprawy asesora

Asesorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury mianuje i zwalnia Prokurator Generalny. Prokurator Generalny może powierzyć asesorowi powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury, na czas określony, nieprzekraczający trzech lat, pełnienie czynności prokuratorskich, jednakże bez prawa udziału w postępowaniu przed sądem apelacyjnym i okręgowym, sporządzania środków zaskarżania i wniosków do Sądu Najwyższego oraz występowania przed tym Sądem. Zatem asesor może brać udział w postępowaniu przed sądem rejonowym i prowadzić postępowania przygotowawcze, dla których właściwy jest ten sąd. Może również sporządzać środki zaskarżenia poza wnoszonymi do Sądu Najwyższego.

Zaś asesor prokuratury nie posiadający uprawnień do pełnienia czynności prokuratorskich może występować w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach w postępowaniu uproszczonym. Do asesorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prokuratorów tych prokuratur. Zatem podlegają wyłączeniu z tych samych przyczyn co prokuratorzy a nie dla tego, że są asesorami. Wyłączeniu asesorzy podlegają z uwagi na to, że:

  1. sprawa dotyczy tego asesora bezpośrednio,

  2. jest małżonkiem strony lub pokrzywdzonego albo ich obrońcy, pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego albo pozostaje we wspólnym pożyciu z jedną z tych osób,

  3. jest krewnym lub powinowatym w linii prostej, a w linii bocznej aż do stopnia pomiędzy dziećmi rodzeństwa osób wymienionych w pkt 2 albo jest związany z jedną z tych osób węzłem przysposobienia, opieki lub kurateli,

  4. był świadkiem czynu, o który sprawa się toczy, albo w tej samej sprawie był przesłuchany w charakterze świadka lub występował jako biegły,

  5. brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia lub wydał zaskarżone zarządzenie,

  6. prowadził mediację.

Powody wyłączenia trwają mimo ustania uzasadniającego je małżeństwa, wspólnego pożycia, przysposobienia, opieki lub kurateli. Poza tym asesor ulega wyłączeniu, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie.

Pośród podstaw wyłączenia brak jest tej, która odnosiłaby się do popełnienia uchybień w prowadzeniu postępowania przygotowawczego. Asesor jako osoba w okresie próbnym podlega kontroli przez patrona, który udziela mu pomocy w prowadzeniu postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika