Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem pracy

Pytanie:

Zawarłem umowę o pracę w 12.2006. Umowa obowiązuje od 01.07.2007, tzn. od tego dnia mam zacząć świadczyć pracę. Umowa nie zawiera żadnych dodatkowych klauzul, ponad standardowe zapisy. Czy i w jaki sposób mogę tę umowę rozwiązać, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, tzn. przed 01.07.2007?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 26 kodeksu pracy, stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy. Zatem, prawo pracy odróżnia zawarcie umowy o pracę od nawiązania stosunku pracy. Te dwa zdarzenia nie muszą się ze sobą pokrywać. Z przedstawionego opisy sytuacji wynika, że umowa o pracę została zawarta w grudniu 2006 r., a zatem już obowiązuje, jednakże stosunek pracy zostanie dopiero nawiązany w lipcu 2007 r. Umowę taką, mimo, iż stosunek pracy nie został nawiązany, można rozwiązać, tak jak każdą inną umowę o pracę - zgodnie z przepisami kodeksu pracy. Informacje na ten temat zawiera artykuł Jak wypowiedzieć umowę o pracę?

 

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: