Rubryka L deklaracji PIT-28

Pytanie:

Uzyskuję w ciągu roku podatkowego zarówno przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jak i z prywatnego (nie jako firma) najmu i podnajmu nieruchomości, z którego również rozliczam się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatek zarówno od jednych jak i drugich przychodów płacę na podstawie złożonej jednej wspólnej deklaracji PIT-28.Czy w rubryce L deklaracji PIT-28 powinienem wpisać kwoty ryczałtu za poszczególne miesiące tylko z przychodów z działalności gospodarczej (wszak mowa jest tam o kwotach wykazanych w ewidencji przychodów a przecież jak mniemam przychodów z najmu nie ma obowiązku wpisywać w takiej ewidencji a jedynie przychody z działalności) czy też łącznie z przychodów z działalności i z najmu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W części L formularza PIT-28 wykazuje się kwoty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, obliczone i wykazane przez podatnika w ewidencji przychodów w poszczególnych miesiącach (kwartałach), a także obliczone przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy (po dokonanych odliczeniach).

Zatem podatnik wykazuje w tej części jedynie te przychody, które wynikają z jego ewidencji przychodów. Samo obliczenie ryczałtu (w tym w zakresie najmu) następuje już we wcześniejszych częściach zeznania PIT-28.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.5.2017

  Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

  W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

 • 19.5.2012

  CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

  Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

 • 24.1.2019

  ZUS wysyła PIT-y

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

 • 25.4.2018

  PIT-37 - ostatni gwizdek

  Deklarację PIT-37 można wypełnić i złożyć w zasadzie w dwóch formach. Po pierwsze, w opcji tradycyjnej – czyli drukowanej na papierze i składanej osobiście we właściwym urzędzie (...)

 • 29.11.2017

  Więcej dowodów w postępowaniu podatkowym

  Nowelizacja ustawy o Ordynacji podatkowej ma wzmocnić ochronę podatników przed ponoszeniem konsekwencji wynikających z działalności nieuczciwych kontrahentów. Przedsiębiorcy będą (...)