Skarga do Trybunału Konstytucyjnego

Pytanie:

Czy każdy może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym? Czy pytanie musi dotyczyć konkretnej sprawy w Sądzie, czy nie? Jeśli odpowiedź brzmi nie, to kto może wystapić do TK z pytaniem prawnym?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym (art. 3) każdy sąd może przedstawić Trybunałowi pytanie prawne co do zgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi lub ustawą, jeżeli od odpowiedzi na pytanie prawne zależy rozstrzygnięcie sprawy toczącej się przed sądem. Wynika więc z tego, iż z pytaniem prawnym do TK może zwrócić się sąd. Osoba fizyczna może zwrócić się do TK ze skargą konstytucyjną (po wyczerpaniu toku postępowania). Inne podmioty mogą zwracać się do TK z wnioskiem o stwierdzenie zgodności między innymi ustaw z Konstytucją RP, jednak nie są to pytania prawne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 6.11.2017

    Kto może zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego?

    Zmiany w ustawie o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego przewidują m.in., że sędzią Trybunału będzie mogła zostać osoba, która wyróżnia się wiedzą prawniczą oraz (...)

  • 10.8.2017

    Kto i kiedy może skorzystać z kasacji, czyli jak złożyć skargę kasacyjną?

    Od lutego 2005 r. obowiązują zupełnie nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie kasacji. Została wprowadzona skarga kasacyjna. Kto i od jakiego orzeczenia może wnieść skargę kasacyjną? (...)

  • 31.1.2019

    Zakres uprawnień budowlanych będzie w ustawie

    Prawo budowlane będzie regulowało zakres uprawnień budowlanych. Trwają ostatnie prace legislacyjne nad przeniesieniem dotychczas uregulowanego w rozporządzeniu zakresu do ustawy. 

  • 5.10.2017

    Będą związki zawodowe dla samozatrudnionych

    Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Przewidziano, że osoby wykonujące pracę zarobkową - czyli również (...)

  • 5.4.2007

    Odzyskaj zasiłek opiekuńczy!

    Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 6 marca 2007 r. uznał, że osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym (...)