Doręczenie wezwania o zapłatę listem poleconym

Pytanie:

"Chcąc złożyć pozew do sądu o zapłatę, wezwałem dłużnika do zapłaty pocztą poleconą. Wezwanie wysłałem zarówno do jego firmy (gdyż pożyczył pieniądze jako przedsiębiorca) jak i na jego adres gdzie jest zameldowany i gdzie mieszka. Niedawno powróciły do mnie te tzw. "zwrotki" - zwrotne potwierdzenia odbioru. Niestety, na tych zwrotkach nie ma podpisu dłużnika. Na zwrotce wezwania wysłanego do jego firmy jest podpis innej osoby, o innym nazwisku. Na zwrotce wezwania wysłanego pod jego adres zameldowania jest podpis (dłużnik jest mężczyzną) kobiety o takim samym nazwisku, zapewne żony dłużnika. Czy w takiej sytuacji dłużnik będzie mógł wnieść ewentualnie skuteczny zarzut od nakazu zapłaty (lub zarzut w procesie w postępowaniu zwykłym) twierdząc, że nie doręczono mu wezwań? Biorę pod uwagę, że celowo podstawił inne osoby do podpisu. Nie wiem, czy listonosz miał prawo doręczyć te wezwania innym osobom i czy aby z powodu błędów (ewentualnie powtarzanych) listonosza nie okażą się te wezwania bez znaczenia? Wszak dłużnik może przedstawić zarzut, ze nie ponosi on odpowiedzialności za błąd listonosza albo błąd osób, które zdecydowały się podpisać odbiór pisma. Podejrzewam też, że dłużnik mógł nie dać pełnomocnictwa tym osobom do odbioru korespondencji, listonosz pewnie nawet takowego nie zażądał."

Odpowiedź prawnika: Doręczenie wezwania o zapłatę listem poleconym

Zgodnie z art. 61 § 1 kodeksu cywilnego oświadczenie, jakim jest wezwanie do dłużnika do zapłaty jest złożone z chwilą gdy doszło do dłużnika w taki sposób, że mógł się on zapoznać z treścią wezwania. Kodeks cywilny przyjmuje zatem, iż dla skuteczności doręczenia wezwania istotne jest tylko czy dłużnik miał możliwość zapoznać się z wezwaniem, a nie to czy faktycznie się z nim zapoznał. Ponadto możliwość doręczenia listu poleconego pracownikowi do odbierania przesyłek (jeśli list był adresowany do osoby prawnej) lub żonie jako osobie pełnoletniej zamieszkującej razem z adresatem, miało podstawę prawna w art. 26 ust 2 p. 2 i 5 ustawy – Prawo pocztowe. Jeśli zatem wysłana przesyłka została wysłana na adres siedziby przedsiębiorstwa oraz na adres zameldowania przedsiębiorcy należy przyjąć, iż wierzyciel dopełnił czynności umożliwiających dłużnikowi zapoznanie się z treścią oświadczenia i tym samym dłużnik nie może przed sądem zasłaniać się brakiem skuteczności złożenia oświadczenia woli.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika