Kiedy można żądać ustanowienia służebności drogi koniecznej

Pytanie:

W jakich przypadkach właściciel może żądać ustanowienia służebności drogi koniecznej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad przesłankami ustanowienia służebności drogi koniecznej, stanowi o nich przepis art. 145 Kodeksu cywilnego:

Art. 145. § 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.

Z art. 145 § 1 wynika roszczenie roszczenie właściciela nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej o ustanowienie przez właścicieli gruntów sąsiednich potrzebnej służebności drogowej. Główną przesłanką jest więc bark odpowiedniego dostępu do drogi publicznej. Brak ten nie musi być absolutny, roszczenie powstaje również wtedy, gdy dostęp jest zapewniony, jednak nie odpowiada on potrzebom determinowanym przeznaczeniem nieruchomości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY