Spłata kredytu zaciągniętego na wspólne mieszkanie

Pytanie:

Po rozwodzie, mieszkanie ma zostać przekazane mężowi na podstawie umowy notarialnej. Co z kredytem mieszkaniowym, gdy ex-mąż został zwolniony z pracy i nie może wykazać zdolności do spłaty kredytu. Czy bank będzie dochodził swoich praw ode mnie mimo, że nie mam praw do tego mieszkania? Czy istniej sposób aby się uwolnić od tego kredytu

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty przez oboje współmałżonków (lub też przez jednego za poręczeniem drugiego) to ani rozwód ani też podział majątku wspólnego dokonany w ten sposób, że obciążone kredytem mieszkanie, przypada w całości byłemu mężowi, nie zwolni drugiego współmałżonka z długu. Jedyna możliwość zwolnienia z długu to odpowiednia umowa z bankiem. Rzecz w tym, że bank nie będzie zainteresowany pozbywaniem się wypłacalnego dłużnika i zapewne nie zgodzi się na taką umowę. W przypadku braku spłaty kredytu w terminie Bank ma do dyspozycji zaspokojenie się z majątku byłego męża, byłej żony jak tez skierowanie egzekucji do mieszkania, na którym zapewne ustanowiona jest hipoteka. Bank zachowa się zapewne racjonalnie. Jeśli były mąż nie posiada dochodów, a egzekucja z mieszkania jest dość kłopotliwa, to skieruję się do dochodów byłej żony. Oczywiście umowa pomiędzy małżonkami przesądzi o ewentualnym regresie do męża, który wszak wziął mieszkanie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 12.12.2013

  Mieszkanie dla młodych - nowy program od 2014 roku

  Program „Mieszkanie dla młodych” zastąpił program „Rodzina na swoim”, który wygasł z końcem 2012 r. Dzięki nowej ustawie z pomocy państwa skorzystać będą mogli nie tylko (...)

 • 9.11.2004

  Zdolność kredytowa

  Konieczność wykazania zdolności kredytowej przez kredytobiorców może być przez niektórych odbierana jako szykana. Należy jednak pamiętać, że bank – tak jak każdy podmiot posiadający (...)

 • 30.1.2008

  Czy ulga odsetkowa przysługuje współkredytobiorcy kredytu zaciągniętego przez podatnika?

  Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2006 r. przewidywała ulgę odsetkową na sfinansowanie potrzeb mieszkaniowych. Podatnicy, którym udało się zaciągnąć kredyt mieszkaniowy (...)

 • 24.3.2012

  Jak uzyskać \"kredyt podatkowy\"?

  Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej i spłacie tego podatku ratami w następnych 5 latach. Podatnicy, którzy po raz (...)

 • 17.1.2005

  Kasa mieszkaniowa sposobem na mieszkanie

  Kasa mieszkaniowa to jeden ze sposobów uzyskania środków pieniężnych na planowaną inwestycję mieszkaniową. Kasa Mieszkaniowa jest działalnością banku, polegającą na prowadzeniu rachunków (...)