Spłata zadłużenia nieruchomości a posiadanie samoistne

Pytanie:

Czy spłacenie zadłużenia obciążającego nieruchomość oraz opłacanie podatków oznacza objęcie jej w posiadanie samoistne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Należy zauważyć, że również samo opłacanie podatku gruntowego, „spłata hipoteki i długów”, może być niewystarczająca. Celem rozpoczęcia biegu zasiedzenia, posiadacz musi faktycznie objąć daną nieruchomość w posiadanie, co powinno być odpowiednio zamanifestowane, np. ogrodzeniem terenu, uporządkowaniem nieruchomości, jej gospodarczą eksploatacją etc. co oczywiście można również połączyć z opłacaniem podatku i spłatą zadłużenia, jako dodatkową okolicznością wskazującą na posiadanie samoistne. Sama jednak spłata długów, obojętnie w jakiej kolejności czy ratach, może się okazać niewystarczająca.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

  Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)

 • Jak uzyskać uwłaszczenie?

  Często się zdarza, że nie interesujemy się i nie dbamy o stan prawny naszych nieruchomości. Skutkiem tego może być nasze zaskoczenie, gdy chcemy komuś darować lub sprzedać nieruchomość i okazuje (...)

 • Restrukturyzacja zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne

  Nowa ustawa tworzy nowe formy pomocy dla zadłużonych podmiotów oraz określa zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia. Mają nią być objęte długi powstałe w związku z prowadzeniem (...)

 • Wsparcie dla frankowiczów i kredytobiorców

  Nowelizacja zakłada m.in. uelastycznienie zasad udzielania pomocy z tzw. Funduszu Wsparcia posiadaczom kredytów, którzy są w trudnej sytuacji. Pomoc będzie większa i będzie udzielana (...)

NA SKÓTY