Spółka cicha

Pytanie:

Przeczytałem artykuł na Państwa stronie na temat spółki cichej: http://e-prawnik.pl/biznes/prawo-spolek/pozostale/artykuly/co-to-jest-spolka-cicha-i-jaki-jest-jej-status-w-porzadku-prawnym-strona-3.htmlCzy możliwe jest zawiązanie spółki cichej pomiędzy spółką z o.o. a osobą fizyczną, która nie jest udziałowcem sp. z o.o. (albo w drugiej wersji - jest)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Nie ma żadnych przeszkód, aby wspólnikami spółki cichej została spółka z o.o. i osoba fizyczna. W przypadku, gdy osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej wykluczony jest zasadniczo układ, w którym wspólnikiem jawnym byłaby osoba fizyczna. Spółka cicha bowiem polega na dokapitalizowaniu przedsiębiorcy. W przypadku, gdy wspólnikami mają zostać spółka z o.o.  i osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą możliwy jest zarówno układ, w którym spółka z o.o. będzie wspólnikiem jawnym a osoba fizyczna wspólnikiem cichym i odwrotnie.

Możliwość zawarcia umowy spółki cichej z udziałem spółki z o.o. i osoby fizycznej nie jest w żaden sposób powiązana z faktem bycia udziałowcem spółki z o.o. przez tę osobę fizyczną. Fakt ten jest obojętny z punktu widzenia zawarcia umowy spółki cichej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: