Podział majątku a VAT

Pytanie:

"Małżonkowie mieli wspólność majątkową. Mąż prowadzi działalność i w środkach trwałych ma lokal użytkowy, który amortyzuje i odliczył VAT. Obecnie po rozwodzie i podziale majątku lokal przypadł żonie. Ona zacznie prowadzić działalność gospodarczą i lokal ten będzie jej środkiem trwałym. Mąż przekazując lokal wyksięguje go ze środków trwałych i nie uwzględni w kosztach pozostałej amortyzacji. W podatku dochodowym nie zajdą zmiany. Ale co z VAT? Przy zakupie lokalu został odliczony cały VAT."

Odpowiedź prawnika: Podział majątku a VAT

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) przez odpłatną dostawę towarów (opodatkowaną podatkiem VAT) rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Zatem przekazanie byłej żonie lokalu należącego do przedsiębiorstwa męża, który przy zakupie lokalu odliczył podatek naliczony, będzie co do zasady podlegało opodatkowaniem podatkiem VAT.

Przy budynkach lub ich częściach (lokalach) należy mieć na uwadze możliwość zastosowania zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika