Podstawa opodatkowania PCC od umowy sprzedaży

Pytanie:

"Jestem nierezydentem. Rozwazam kupno od mojej Mamy polowe Jej mieszkania. Wiem, ze moj podatek od kupna bedzie wynosil 2% 'podstawy opodatkowania'. Chce wiedziec, jak sie do mnie odnosi ustawa o opodatkowaniu czynnosci cywilno-prawnych. Pieniadze na oplate umowionej ceny przywioze w dewizach, ktore zadeklaruje - lacznie i ich przeznaczeniem - przy wjezdzie do Polski. Rozwazajac Ustawe o opodatkowaniu czynnosci cywilno-prawnych z dnia 9 wrzesnia 2000 r. (stan prawny na dzien 1 stycznia 2009 r.), czy stosuje sie do mnie art 6.1.1)b)? Mowi on, ze podstawe opodatkowania stanowi, przy umowie sprzedazy zawieranej przez nierezydentow, rownowartosc w zlotych kwoty zagranicznych srodkow platniczych, okreslonej w zezwoleniu dewizowym, przeznaczonych na zaplacenie ceny. Czyli pytanie mozna sformulowac - czy moja podstawe opodatkowania bedzie stanowila suma dewiz (przeliczonych na zlotowki), ktore zadeklaruje na granicy jako przeznaczonych na zaplacenie ceny? Ja uwazam, ze tak. Uwazam, ze artykul ma zastosowanie w sytuacjach, gdzie kupujacy jest nierezydentem. Artykul mowi o nierezydentach w liczbie mnogiej. Ale wydaje mi sie, ze nie wymaga on by moja Mama (sprzedawca) tez byla nierezydentem. Mysle tak, bo - gdyby i Ona byla nierezydentem, to nie placilabym Jej w zlotowkach. Nie przywozilabym pieniedzy do Polski, i nie deklarowalabym dewiz na granicy. Sytuacja opisana w artykule by wiec nie zaistniala. Sytuacja opisana w artykule moze zaistniec tylko, gdy kupujacy, na ktorym spoczywa obowiazek zaplacenia podatku, istnieje tylko wtedy, gdy nierezydent kupuje od rezydenta. Umawiaja sie na cene w zlotowkach, nierezydent kupujacy przywozi gotowke w dewizach, i deklaruje je na granicy, lacznie z ich przeznaczeniem. Reasumujac, mimo ze artykul mowi o nierezydentach w liczbie mnogiej, zeby mial on zastosowanie, wystarczy, by kupujacy byl nierezydentem (jezeli przywiezie dewizy przeznaczone na zakup do Polski i je zadeklaruje)?"

Odpowiedź prawnika: Podstawa opodatkowania PCC od umowy sprzedaży

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży zawieranej przez nierezydentów - równowartość w złotych kwoty zagranicznych środków płatniczych, określonej w zezwoleniu dewizowym, przeznaczonych na zapłacenie ceny; w pozostałych przypadkach - wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Umowa sprzedaży zawierana jest między dwoma stronami – kupującym i sprzedającym. Stąd jeśli przepis stanowi o umowie sprzedaży zawieranej przez nierezydentów należy go rozumieć w ten sposób, że zarówno kupującym, jak i sprzedającym są nierezydenci. W praktyce jak najbardziej jest możliwe, że dwaj nierezydenci stają przez notariuszem w Polsce i sprzedają sobie nieruchomość położoną w Polsce, przy czym kupujący płaci przywiezionymi pieniędzmi i w takiej sytuacji podstawą opodatkowania PCC będzie równowartość w złotych kwoty zagranicznych środków płatniczych, określonej w zezwoleniu dewizowym, przeznaczonych na zapłacenie ceny. Jeśli natomiast sprzedającym jest rezydent Polski, a kupującym nierezydent – podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa.

Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Gosia 2018-10-20 17:01:37

    Ale czy nierezydent płaci podatek w Polsce od zakupu nieruchomości? To nie jest wyjaśnione


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika