Sprzedaż firmowego sprzętu

Pytanie:

"Firma ma zużyty sprzęt, który jest przeznaczony do utylizacji, ale są osoby które chciałyby go kupić za np. złotówkę albo po prostu otrzymać. Jak firma ma przekazać lub sprzedać zużyty (przeznaczony do utylizacji) sprzęt komputerowy pracownikowi? Jeśli sprzedać to za ile? Czy lepiej sprzedać czy przekazać? Co zrobić w takiej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż firmowego sprzętu

Zużyty sprzęt w firmie faktycznie wielokrotnie jest problemem. Jeżeli jest to sprzęt wyeksploatowany, nienadający się do dalszego wykorzystania w działalności, to naturalnym jest, że sprzęt ten jest z majątku firmowego usuwany. Częstą praktyką faktycznie jest złomowanie, czy inna forma utylizacji.

W przypadku chęci przekazania takiego sprzętu innym osobom niż firmy skupujące złom czy prowadzące działalność w zakresie utylizacji sprzętu, może powstać kwestia, czy faktycznie sprzęt ten był już na tyle wyeksploatowany, że nie nadawał się do dalszego użytku. Znacznie mniej wątpliwości w takich sytuacjach powoduje sprzedaż takiego sprzętu. Darowizna może bowiem powodować niekorzystne skutki zarówno na gruncie podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług (VAT). Cena sprzedawanego sprzętu zależy głównie od rodzaju sprzętu i jego wartości w momencie sprzedaży. Jeśli sprzęt faktycznie nie reprezentuje żadnej wartości, to cena może być określona nawet na bardzo niskim, symbolicznym poziomie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika