Wniosek o wznowienie od osoby nie będącej stroną

Pytanie:

"We wniosku o wznowienie postępowania w sprawie pozwolenia na budowę podałem "twarde dowody" na zaistnienie sześciu z ośmiu przesłanek wznowienia (1, 2, 4, 5, 6 i 8 z art. 145 par. 1 KPA). Jedną, ale tylko jedną z nich było nie branie udziału w postępowaniu przez stronę bez jej winy. Wniosek o wznowienie został odrzucony, ponieważ "nie byłem stroną w postępowaniu" (pkt. 4), bez rozpatrzenia zasadności pominięcia strony i przy całkowitym pominięciu w uzasadnieniu rozpatrzenia wszystkich innych przesłanek. Po złożeniu przeze mnie odwołania, organ postanowieniem wznowił postępowanie z urzędu, a moje odwołanie od decyzji odmawiającej wznowienia na wniosek strony przesłał do rozpatrzenia wojewodzie (już po wznowieniu postępowania z urzędu). Wśród przesłanek wznowienia postępowania z urzędu są przesłanki wymieniane przeze mnie we wniosku strony, ale nie ma przesłanki odnoszącej się do pominięcia strony. We wznowionym postępowaniu ponownie pominięto mnie jako stronę, a postanowienia o wznowieniu mi nie przysłano - formalnie więc nie znam jego treści (chociaż znam je nieformalnie). Jeśli formalnie nie zostałem uznany za stronę, postanowienia mi nie przysłano, więc nie mogę składać zażalenia na to postanowienie. W efekcie sprawa wróciła do punktu wyjścia - a chodzi tylko o to, abym nie brał udziału w postępowaniu, w którym będę miał możliwość pokazania dowodów, których do tej pory urzędy nie przyjmują do wiadomości, i które pomijają w rozpoznaniu sprawy. W jaki sposób mogę dochodzić uznania mnie za stronę w postępowaniu, które toczy się z pominięciem mnie jako strony? Czy, o ile moje odwołanie od odmowy wznowienia postępowania na wniosek strony zostanie uwzględnione, a więc o ile powstanie sytuacja, w której postępowanie powinno być wznowione na wniosek strony, postępowanie to ma (ze względu na termin złożenia wniosku) "pierwszeństwo" przed postępowaniem wznowionym z urzędu, czy też fakt wznowienia postępowania z urzędu wyklucza już możliwość jego wszczęcia na wniosek strony, a więc w praktyce anuluje mój wniosek? Czy istnieje prawna droga wykazania, że zastosowana procedura ma znamiona matactwa, którego celem jest ponowne pominięcie strony w postępowaniu?"

Odpowiedź prawnika: Wniosek o wznowienie od osoby nie będącej stroną

Postępowanie organu administracyjnego jest prawidłowe. Z przedstawionego pytania wynika, że organ, po otrzymaniu wniosku zbadał, czy jest Pan osobą uprawnioną do złożenia wniosku. Postępowanie wznowieniowe może być wszczęte, jeżeli wniosek pochodzi od osoby mającej status strony. Jeżeli wniosek pochodzi od osoby nie będącej stroną, organ nie może wszcząć postępowania na wniosek. Organ nie może przed wydaniem postanowienia badać, czy strona nie brała udziału w postępowaniu z własnej winy, czy też nie było tu winy strony. Nie oznacza to jednak, że organ nie bada, czy dana osoba jest czy nie jest stroną. Dopiero pozytywna odpowiedź na to pytanie będzie skutkowała wszczęciem postępowania na wniosek i wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania (w przeciwnym wypadku zostanie wydana decyzja odmawiająca wszczęcia postępowania). Na decyzją odmawiającą wszczęcia można się zażalić, a jeżeli zażalenie nie zostanie uwzględnione, można złożyć skargę do WSA.

W przedstawionej sytuacji, postępowanie zostało wszczęte z urzędu, a więc już ten fakt świadczy, że Pana wniosek, mimo, że formalnie nie został uwzględniony, tak naprawdę zainicjował postępowanie wznowieniowe (organ zajmuje się sprawą i będzie ją jeszcze raz rozpatrywał). Jeżeli chodzi o podstawy wznowienia to organ nie mógł podać podstawy polegającej na przesłance nie brania przez stronę udziału w postępowaniu bez własnej winy, gdyż postępowanie z urzędu nie może być wszczęte z tego powodu.

Ponieważ postępowanie zostało wszczęte z urzędu, nie otrzymał Pan postanowienia o wszczęciu, a nawet jeżeli otrzymałby Pan takie postanowienie, zażalenie na niego wydaje się być bezcelowe. Jeżeli Pana zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania będzie uwzględnione to zostanie Pan dopuszczony do postępowania jako jego strona.

Jeżeli uważa Pan, że niesłusznie Pana pominięto jako stronę w postępowaniu, naszym zdaniem, można złożyć wniosek o jej uchylenie poprzez stwierdzenie jej nieważności z powodu rażącego naruszenia prawa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika