Student-zleceniobiorca a ubezpieczenie zdrowotne

Pytanie:

Mam 22 lata i jestem studentką. Chcę podjąć prace na podstawie umowy zlecenia. Wiem, że nie musze opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Jest to moja pierwsza praca. Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe przy umowie zlecenia, gdy zleceniobiorcą jest student (22 lata)? Jeśli tak, to w jaki sposób te 9% jest płacone (pracodawca odciąga z mojej pensji)? Jakie czynności wiążą się z płaceniem ubezpieczenia zdrowotnego (czy musze to gdzieś zgłosić)?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, m.in. osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia. Jednakże, jak już sama Pani napisała, student pracujący na podstawie umowy zlecenie nie podlega ubezpieczeniu społecznemu (o ile nie skończył 26 lat). Skoro zatem student-zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniom społecznym, nie podlega także obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: