e-prawnik.pl Porady prawne

Święto a dzień wolny od pracy

Pytanie:

Zatrudniam pracowników w podstawowym systemie czasie pracy. Czy jestem zobowiązany jako pracodawca oddać pracownikom dzień wolny za dzień 1 listopada?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Święto a dzień wolny od pracy

Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W związku z powyższym, jeżeli w przedstawionym stanie faktycznym, 1 listopada wypadałby w dniu wolnym od pracy dla danego pracownika (czyli pracownik ten nie pracuje w czwartki), wówczas pracodawca będzie zobowiązany do udzielenie mu dnia wolnego w zamian za to święto. Jeśli jednak dla pracownika 1 listopada wypadnie w dzień pracy (czyli pracownik wykonuje pracę w czwartki) wówczas pracodawca nie ma obowiązku oddawać pracownikowi dnia wolnego, albowiem dla takiego pracownika 1 listopada jest dniem wolnym. W związku z w/w problematyką proponujemy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Dodatkowe dni wolne od pracy

Potrzebujesz porady prawnej?