e-prawnik.pl Porady prawne

Systemy opłat za ogrzewanie mieszkań

Pytanie:

Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek zainstalowania urządzeń do mierzenia ilości dostarczanego do mieszkania ciepła na wniosek jednego lokatora bloku mieszkalnego? Jeżeli może odmówić to w jakich przypadkach? Proszę również o podanie podstawy prawnej dotyczącej tego zagadnienia.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Systemy opłat za ogrzewanie mieszkań

8.12.2005

Kwestie związane ze sposobem rozliczania wydatków związanych z dostarczanym ciepłem reguluje statut spółdzielni mieszkaniowej. Członkowie spółdzielni, jak i osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Statut jest ustalany w określony sposób. Może Pan oczywiście dążyć do zmiany postanowień statutu w tym zakresie. Jeśli się to uda, to koszty z tym związane powinni pokrywać lokatorzy wnioskujący. W takim przypadku Pan będzie płacił za zużyte faktycznie ciepło a pozostali mieszkańcy pozostający w starym systemie wedle jego zasad dotychczas obowiązujących np. wielkości mieszkania za resztę zużytego ciepła.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Systemy opłat za ogrzewanie mieszkań

LEPA

21.12.2010 10:55:15

Re: Systemy opłat za ogrzewanie mieszkań

PROSZĘ O POMOC W BLOKU MAMY PODZIELNIKI I WIĘKSZOŚĆ WYKAZUJĄ ZERO -NIE KORZYSTA Z OGRZEWANIA MIESZKAŃCY.POŁOWA MIESZKAŃCÓW NIE GODZI SIĘ NA LIKWIDACJĘ BO OSZCZĘDZA.WYKAZUJEMY 7ZŁ JEDNOSTKA.PRZEDSTAWIAMY SYTUACJE I JESTEŚMY BEZRADNI.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ