Wznowienie a wstrzymanie wykonania wyroku

Pytanie:

"Zapadł wyrok rozwodowy. Była żona otrzymała komorniczy nakaz zapłacenia kosztów procesu i pełnomocnika drugiej strony. W międzyczasie wznowiła jednak postępowanie zakończone prawomocnym wyrokiem i sprawa jest w toku. Czy można wstrzymać nakaz zapłaty? Na jakiej podstawie prawnej? Czy może być tu pomocny art. 414 k.p.c? Kobieta jest w trudnej sytuacji materialnej jej jedynym źródłem utrzymania są alimenty płacone przez byłego męża."

Odpowiedź prawnika: Wznowienie a wstrzymanie wykonania wyroku

Przytoczony przez Panią w pytaniu artykuł 414 kodeksu postępowania cywilnego stanowi: „Wniesienie skargi o wznowienie nie tamuje wykonania zaskarżonego wyroku. W razie uprawdopodobnienia, że skarżącemu grozi niepowetowana szkoda, sąd może na wniosek strony wstrzymać wykonanie wyroku, chyba że strona przeciwna złoży odpowiednie zabezpieczenie. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym”.
Tak więc wprost z powyższego przepisu wynika, iż wniesienie skargi o wznowienie postępowania nie tamuje wykonania prawomocnego wyroku. Zaskarżony wyrok pozostaje nadal prawomocny i na jego wykonanie nie ma zupełnie wpływu wniesienie skargi o wznowienie. Dopiero wyrok wydany po rozpatrzeniu wznowionego postępowania, który uchyla lub zmienia zaskarżony wyrok, powoduje zakończenie tym samym jego wykonalności. Wstrzymanie wykonania wyroku w czasie trwania postępowania wywołanego skargą o wznowienie może nastąpić jedynie na wniosek strony skarżącej (zatem musiałaby Pani złożyć stosowny wniosek). Samo wniesienie wniosku nie gwarantuje zatamowania zaskarżonego wyroku. Wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego wyroku może być uwzględniony tylko wtedy, gdy wykonanie tego wyroku wyrządziłoby skarżącemu niepowetowaną szkodę. Zagrożenie to skarżący powinien uprawdopodobnić. Rozstrzygnięcia dotyczące wstrzymania wykonania wyroku zapadnie w formie postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika