Termin wniesienia opłaty za sprzedaż alkoholu

Pytanie:

Wniosłam opłatę za sprzedaż napojów alkoholowych w dniu 2 lutego 2009 r. , właściwy do pobrania opłaty Urząd wszczął postępowanie o wygaśnięciu zezwolenia, w związku z nieterminowym dokonaniem opłaty. Czy faktycznie opłata została wniesiona po terminie, skoro ostatni dzień dokonania opłaty przypadł na sobotę?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Dzień 2 lutego 2009 r. to poniedziałek. Przyjmujemy, że sobota, o której mowa w opisie stanu faktycznego, to 31 stycznia 2009 r. Zgodnie z art. 11[1] ust. 7 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, opłatę za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż alkoholu wnosi się w trzech równych ratach, z których pierwszą należy wpłacić na rachunek gminy do 31 stycznia. W myśl art. 57 §4 kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa z końcem następnego dnia powszedniego. Dniami wolnymi od pracy są niedziele i inne dni wymienione w ustawie o dniach wolnych od pracy - nie ma wśród nich 31 stycznia. W związku z tym należy stwierdzić, że wniesienie opłaty 2 lutego nastąpiło po upływie ustawowego terminu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Adam Wereda

8.11.2012 9:1:18

Re: Termin wniesienia opłaty za sprzedaż alkoholu

Spóżniłem opłatę za koncesję w miesiącu wrześniu ponieważ 29 i 30 września to sobota i niedziela. Zapłaciłem następnego dnia czyli 01,10,br o godzinie 8,20. Wszęto wobec mnie procedurę wygaszaniw koncesji. Kretynizm absolutny. Nawet PIT można w takim przypadku złożyć dnia następnego, czy każdą opłatę nawet sądową. Może ktoś ma jakąsradę na ten durny przepis?

duuuuuuużo przeds

9.2.2012 23:54:42

Re: Termin wniesienia opłaty za sprzedaż alkoholu

NIECH URZĄD pobiera opłaty przed wydaniem pozwolenia a nie po i będzie po problemie. Czy to takie trudne??????? Oświadczenie o zeszłorocznej sprzedaży zawsze można skontrolować!!!!!. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości w tym temacie to bubel jakich mało. Gdzie byli ekonomiści? Przecież nie chodzi tu o dobro alkoholików tylko o karę niewspółmierną do czynu (dzień spóźnienia i wygasa pozwolenie na pół roku) A gdzie możliwa kasa do budżetu Państwa??????

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY