Termin złożenia zgłoszenia VAT-R

Pytanie:

Jeżeli w dniu 26.05.2006 roku przekraczam kwotę 39.200 zł tracę zwolnienie podmiotowe, a o przekroczeniu tej kwoty dowiaduję się po przekazaniu dokumentów z całego miesiąca maja do księgowania w dniu 14.06.2006 r.; zgłoszenie rejestracyjne VAT-R zostało złożone 19.06.2006 r. Kasa fiskalna przeprogramowana w dniu 16.06.2006 r. W jakim terminie miało być złożone zgłoszenie VAT-R? Co ze sprzedażą do dnia złożenia rejestracji VAT-R? Była dokonywana sprzedaż - jak to zaksięgować w KPiR i czy wydzielić z tego VAT i zaprowadzić rejestr wstecz? Jakie konsekwencje skarbowe za nie dotrzymanie terminu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z utratą prawa do tego zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług (VAT) łączy się obowiązek podatnika do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego. Zasady dokonywania zgłoszenia w tych przypadkach określa przepis art. 96 ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik utracił prawo do zwolnienia podmiotowego, wówczas obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem, w którym utracił prawo do zwolnienia.

Ponieważ, zgodnie z art. 111 ust. 5 ustawy o VAT, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, zgłoszenie rejestracyjne powinno być złożone przed momentem przekroczenia wskazanej kwoty.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: