Cechy stosunku zobowiązaniowego

Pytanie:

"Czym cechuje się stosunek zobowiązaniowy?"

Odpowiedź prawnika: Cechy stosunku zobowiązaniowego

Należy zastanowić się nad charakterem stosunku prawnego łączącego wierzyciela i dłużnika. Jest to stosunek obligacyjny (zobowiązaniowy), którego podstawowe cechy określa art. 353 K.c.:
Art. 353. K.c. § 1. Zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.
§ 2. Świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu.
Wierzytelność zatem to roszczenie, którego treść wyraża się w możliwości żądania od dłużnika zachowania (działania lub zaniechania) zgodnego z treścią zobowiązania. Dług natomiast to powinność dłużnika do wykonania zobowiązania, czyli spełnienia świadczenia. W omawianym przypadku zachowanie zgodne z treścią zobowiązania to zapłata określonej sumy pieniężnej.
Podstawową cechą stosunku zobowiązaniowego jest to, że obowiązuje on inter partes, czyli między stronami (dłużnikiem a wierzycielem). Wierzyciel nie może zatem kierować roszczeń wynikających ze swojej wierzytelności do nieograniczonego kręgu osób. Spełnienia może domagać się tylko od dłużnika, z którym łączy go stosunek zobowiązaniowy.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika