Ubezpieczenie zdrowotne osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia będących studentami

Pytanie:

Czy student zatrudniony na podstawie umowy zlecenia podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Osoby określone w ustawie o systemie ubezpieczeń zdrowotnych w art. 6 ust. 1 pkt 4 (zatrudnione m.in. na podstawie umowy zlecenia) nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.
Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich, prowadzonych przez uczelnię posiadającą stosowne uprawnienia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego: licencjata, inżyniera, magistra lub tytułu równorzędnego. Osoba przyjęta na studia nabywa prawa studenta z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania. Student traci swój status z dniem ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.
Mając na uwadze treść powyższego przepisu oraz art. 13 pkt 2 u.s.u.s., należy uznać, że obowiązek ubezpieczenia społecznego (obowiązkowego emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz zdrowotnego) z tytułu umowy zlecenia, powstaje z chwilą utraty statusu studenta.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 27.1.2005

    Zasady finansowania składki na ubezpieczenie wypadkowe

    Ubezpieczenie wypadkowe jest ujednym z rodzajów ubezpieczenia społecznego. Jako jedyne, ubezpieczenie to możliwe jest tylko i wyłącznie na zasadzie obligatoryjności. Nie można zostać objętym ubezpieczeniem (...)

  • 18.9.2018

    Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

    Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

  • 21.1.2005

    Kto obowiązkowo jest objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa podmioty, które podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu obowiązkowo. W ten sposób ustawodawca pragnie zapewnić tym osobom minimum zabezpieczenia (...)

  • 12.8.2008

    Gdy pracodawca musi ustalić liczbę zatrudnionych pracowników

    Wbrew pozorom ustalenie liczby zatrudnionych pracowników to czynność wcale nie banalna. Poprawne ustalenie liczby pracowników może mieć znaczenie choćby w przypadku zwolnień grupowych. Jak ustalić (...)

  • 21.1.2005

    Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu

    Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje podmiotu, które podlegają obowiązkowemu i dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. (...)