Uchwała dotycząca dopłat

Pytanie:

Obowiązująca umowa spółki przewiduje możliwość wniesienia dopłat w ilości proporcjonalnie do posiadanych przez wspólników udziałów. Czy podejmując uchwałę o wniesieniu dopłaty mają zastosowanie zapisy art. 246 par. 3 czy też wystarczy większość kwalifikowana? Pragnę podkreślić, iż w przedmiotowej sprawie nie zmieniamy umowy spółki, a jedynie podejmujemy uchwałę wykonawczą w zakresie dopłat.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Po pierwsze, dopłata nie jest dodatkowym wkładem wspólnika i jako taka nie powiększa kapitału zakładowego spółki. Wniesioną dopłatę zalicza się do kapitału zapasowego spółki. Po drugie, obowiązek wniesienia dopłaty mieści się w pojęciu innych obowiązków wobec spółki w rozumieniu art. 159. Jako taki, musi być pod rygorem nieważności dokładnie określony w umowie spółki. Nałożenie obowiązku wniesienia dopłat nie w pierwotnej umowie spółki, lecz w czasie trwania spółki, może nastąpić wyłącznie w trybie zmiany umowy spółki. Pierwotna umowa spółki przewiduje jedynie możliwość wniesienia dopłaty i tu należy zadać pytanie, czy umowa określa sposób podjęcia uchwały - jeśli tak to taki obowiązuje. Jeżeli nie przewidziano takiego sposobu to jedynym sposobem jest zmiana umowy spółki. Umowa spółki, bowiem powinna określać przynajmniej wysokość maksymalną dopłat oraz ewentualnie termin ich dokonania. Zatem, możliwość wykonania postanowienia zawartego w umowie decyduje, czy niezbędna będzie uchwała. Ta uchwała nie jest podejmowana w trybie art. 246 ksh. Tryb powinien być przewidziany w umowie. Jeśli nie został przewidziany, wystarczy bezwzględna większość.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Dopłaty w spółce z o.o.

  Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość ustanowienia w umowie spółki z o.o. obowiązku wspólników do wniesienia dopłat do spółki. W doktrynie podkreśla się, że jest to element osobowy (...)

 • Dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych

  Program Dopłat do Oprocentowania Kredytów Eksportowych – tzw. Program DOKE został uruchomiony na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 2001 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów (...)

 • Zmiany w ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

  Nowelizacja ma na celu zmianę sposobu wyliczania wysokości dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia, aby zapewnić jak największej grupie producentów rolnych dostęp do ubezpieczeń (...)

 • „Mieszkanie na start” - nowy pomysł rządu!

  Od początku 2019 roku ma ruszyć system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów (...)

 • Dopłaty do czynszu już w przyszłym roku

  Od 2019 roku ruszy system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowo wybudowanych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. (...)

NA SKÓTY