Odpowiedzialność karna członków zarządu

Pytanie:

"Czy jeśli zarząd spółki dokonał świadomie czynności prawnych na szkodę wierzycieli, można żądać od prokuratury wszczęcia postępowania w tej sprawie i czy członkowie zarządu mogą odpowiadać w opisanej sytuacji także na podstawie kodeksu karnego lub przepisów karnych innych ustaw? "

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność karna członków zarządu

W kodeksie karnym zostały określone następujące typy przestępstw:

1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku (art. 300 par. 1 kk)

2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem (300 par. 2 kk)

 3. Kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku, lub kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności (301 par. 1 i 2 kk)

4. Kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli w sposób lekkomyślny doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku, zaciąganie zobowiązań lub zawieranie transakcji oczywiście sprzecznych z zasadami gospodarowania (art. 301 par. 3 kk)

5. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych (art. 302 par. 1 kk)

6. Kto wierzycielowi udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej za działanie na szkodę innych wierzycieli w związku z postępowaniem upadłościowym lub zmierzającym do zapobiegnięcia upadłości (art. 302 par. 2 kk).

 Za te przestępstwa na podstawie art. 308 odpowiadają również osoby, które na podstawie umowy lub faktycznego wykonywania zajmują się sprawami majątkowymi innej osoby prawnej, fizycznej, grupy osób, lub podmiotu nie mającego osobowości prawnej, a więc także członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przestępstwa w/w ścigane są z oskarżenia publicznego, co oznacza że do wszczęcia postępowania karnego przez organy ścigania nie jest konieczny wniosek pokrzywdzonego. Jednak organy ścigania nie są w stanie na podstawie wyłącznie własnych czynności uzyskać informacji o wszystkich popełnionych przestępstwach w okręgu ich właściwości. Dlatego też o popełnionych przestępstwach mogą uzyskiwać informacje od przeciętnych obywateli. Jedną z takich form jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W związku z tym, jeżeli osoba powzięła wiadomość o popełnieniu przestępstwa może zawiadomić o tym fakcie prokuraturę. Zatem jeżeli zachowanie lub zachowania członków zarządu wyczerpują znamiona jednego lub kilku z wyżej wymienionych przestępstw, możliwe jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika