Udział stron w postępowaniu rozwodowym

Pytanie:

Czy istnieje możliwość przeprowadzenia rozprawy rozwodowej bez fizycznego udziału jednej ze stron? np gdybym upoważnił prawnika do występowania w moim imieniu? Jeżeli tak to od czego powinienem zacząć?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku spraw rozwodowych, co do zasady nie ma obowiązku osobistego uczestnictwa na rozprawach. Od powyższej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Otóż w razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa powoda na pierwszej rozprawie, postępowanie ulega zawieszeniu. Ponadto obowiązek stawiennictwa może wynikać z obowiązku nałożonego przez sąd. W przypadkach spraw o rozwód sąd ma obowiązek wezwania stron do osobistego stawiennictwa na poprzedzające rozprawę posiedzenie pojednawcze oraz sąd obowiązkowo zarządza dowód z przesłuchania stron, który wymaga obecności na rozprawie. Tak więc nie jest możliwe uniknięcie w toku sprawy rozwodowej, w przeciwieństwie do spraw innego rodzaju, stawiennictwa na wszystkich rozprawach. W sprawie o rozwód, strona może również działać przez ustanowionego pełnomocnika. W tego rodzaju sprawach należy ustanowić pełnomocnika do prowadzenia tej konkretnej sprawy. Wtedy nie jest konieczne uczestniczenie w rozprawach, z wyjątkiem tych przypadków, kiedy sąd wezwie stronę do osobistego stawiennictwa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Arletta Bolesta

25.9.2019 8:16:18

Re: Udział stron w postępowaniu rozwodowym

Z kolei nt. udziału Stron, ale w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog dr Arletta Bolesta adwokat kościelny a.bolesta@op.pl


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: