Umorzenie egzekucji z powodu wszczęcia upadłości

Pytanie:

W połowie 2003 roku wystąpiono przeciwko pracodawcy o zapłatę zaległego wynagrodzenia. Wyrok zapadł na korzyść pracownika domagającego się należności. Sprawa trafiła do komornika. W listopadzie 2004 roku komornik umożył postępowania egzekucyjnego na podstawie art 146 paragraf 1 prawa upadłościowego i naprawczego. Postanowienie to komornik podał do wiadomości syndyka. Czy będzie jakiś problem z uzyskaniem należności pracownika? Jak sprawa potoczy się dalej? Czy pracownik musi teraz składać jakieś pisma, jeżeli tak to gdzie i jakiej treści? Postanowienie uprawomocniło się w dniu 11 października 2004 roku.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Art. 146 paragraf 1 stanowi, że postępowanie egzekucyjne sądowe, wszczęte przeciwko upadłemu przed ogłoszeniem jego upadłości ulega zawieszeniu z mocy prawa z datą ogłoszenia upadłości. Postępowanie egzekucyjne umarza się z mocy prawa po uprawomocnieniu się postanowienia o ogłoszeniu upadłości

Wierzyciele prowadzący egzekucję będą zaspokojeni z masy upadłości. Zaspokojenie nastąpi według ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Nie trzeba składać w tym celu żadnych wniosków. Zgłaszanie się nie jest wymagane ponieważ wierzyciel był pracownikiem upadłego (gdy dochodzi należności ze stosunku pracy) oraz posiada tytuł wykonawczy, który powinien zostać odnotowany w dokumentach pracodawcy upadłego.

Zaspokojeniu należności pracownicze ulegają w pierwszej kategorii. Problem może się pojawić, gdy masa upadłości nie będzie wystarczała na zaspokojenie wszystkich wierzytelności z kategorii pierwszej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: