Umorzenie postępowania przygotowawczego

Pytanie:

Czy prokurator ma prawo wydać postanowienie o umorzeniu postępowania, jeśli organy ścigania odnalazły nadawcę tych gróźb. Podały nazwę firmy, numer komputera oraz numer telefonu, do którego był przyłączony. Groźby te pochodziły od pewnej firmy w Polsce sp. z o.o. Nie zdołano jednak określić osoby. Co mam dalej uczynić, aby ukarano sprawcę? Czy mogę żądać ukarania firmy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Prokurator ma prawo do umorzenia postępowania przygotowawczego (art. 305 paragraf 3 kodeksu postępowania karnego). Wnioskodawca ma prawo złożenia zażalenia do prokuratora nadrzędnego, a w przypadku, gdy ten także odniesie się negatywnie, przysługuje wnioskodawcy zażalenie do sądu. Podstawą umorzenia w tym przypadku będzie przewidziane w art. 17 niewykrycie sprawcy przestępstwa. Firmy bowiem nie można uznać za sprawcę, ani pociągnąć do odpowiedzialności karnej - brak jest możliwości przypisania jej winy, koniecznej do uznania czynu za przestępstwo. Jeżeli zatem dane dostępne policji nie wystarczają do ustalenia osoby odpowiedzialnej za wysyłanie SMS-ów to Prokurator nie ma innego wyjścia jak umorzenie postępowania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

netka

21.11.2010 15:39:23

Re: Umorzenie postępowania przygotowawczego

czy można coś jeszcze zrobić gdy postępowanie przygotowawcze zostanie prawomocnie umorzone? Apelacja? a co gdy przegapiło się termin apelacji? można się gdzieś jeszcze odwołać? do rzecznika praw? do Strasburga? Błagam , pomóżcie!

sylwia łuszczak

10.11.2009 5:0:57

Re: Umorzenie postępowania przygotowawczego

czy prokurator moze umorzyć postępowanie,jeżeli podejrzany doprowadził do nieumysilego pożaru,na wskutek czego zginął czlowiek

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: