Umowa pożyczki a PCC

Pytanie:

Umowa pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi. Która ze stron powinna zapłacić 2% podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku takiej umowy, jeśli w umowie nie ma sprecyzowanego zapisu kto ma tego dokonać?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 4 pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) obowiązek podatkowy ciąży przy umowie pożyczki - na biorącym pożyczkę. 

Zatem w przypadku pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi konieczność dopełnienia obowiązków związanych z PCC ciąży na pożyczkobiorcy. Pożyczkobiorca jest obowiązany, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Nie ma przy tym znaczenia czy i co strony postanowiły w umowie, gdyż strony nie mogą w drodze umownej zmieniać obowiązujących przepisów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Ustna umowa pożyczki - ograniczenia dowodowe

  Umowa pożyczki jest jedną z częstych form pomocy osobom z kręgu bliskich znajomych lub rodzinny, którzy potrzebują gotówki na różnorakie - mniej lub bardziej doniosłe - cele.

 • Wsparcie finansowe dla firm w ramach Tarczy Finansowej

  Pomoc z Tarczy Finansowej jest pożyczką dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku w momencie uzyskania finansowania. Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR (...)

 • Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

 • Będzie dokładka na pożyczki z Programu Inteligentny Rozwój

  Ponad 500 milionów złotych w prawie tysiącu wniosków - tak wygląda sytuacja po niespełna 2 tygodniach naboru wniosków o pożyczkę z funduszy europejskich dla firm dotkniętych (...)

 • Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

NA SKÓTY