Umowa przedwstępna kupna mieszkania

Pytanie:

Jakie prawne konsekwencje i korzyści wynikają z podpisania notarialnie przedwstępnej umowy dotyczącej zakupu mieszkania od dewelopera? Jakiej wysokości opłaty są pobierane przez notariusza?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego z racji ogólnie rzecz biorąc "bezpieczeństwa". W systemie prawa polskiego umowy sprzedaży wszelkich nieruchomości (w tym lokalowych) powinny być zawierane w formie aktu notarialnego. Brak formy aktu notarialnego powoduje, że umowa nieformalna jest nieważna ze wszystkimi dodatkowymi postanowieniami. Nadto przyjmuje się, że umowa przedwstępna powinna być zawierana w takiej samej formie, jak umowa przyrzeczona (właściwa). Stąd z punktu widzenia prawa prawidłowe postępowanie w przypadku kupna mieszkania, to zawarcia umowy przedwstępnej kupna mieszkania w formie aktu notarialnego. Każdą inną umowę można próbować podważyć, można podnosić zarzut jej nieskuteczności. Akt notarilany jest formą w praktyce nie do podważenia. Bowiem uchylenie aktu notarialnego możliwe jest tylko w toku dość skomplikowanej procedury sądowej. Z punktu widzenia kupującego dużo korzystniejsze jest sporządzenie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego, ponieważ w razie nierzetelenego dewelopera nie on mógłby podnosić zarzutu nieskutecznie zawartej umowy (oznaczałoby to, iż zobowiązanie do przeniesienia własności na kupującego nie istnieje, tymczasem w praktyce jest tak, że kupujący wraz z umową przedwstępną wpłaca już jakąś część należności za mieszkanie). O opłatach notarialnych na stronach naszego serwisu w zakładce Taksa notarialna

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć

  Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości. Jeśli strony nie są jeszcze gotowe do (...)

 • Rynek wtórny czy pierwotny - gdzie kupić mieszkanie?

  Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony tematyce zakupu mieszkania i wszystkim problemom i formalnościom z tym związanym, a przede wszystkim z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Zakup mieszkania (...)

 • Umowa komisu

  Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek (...)

 • Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja

  Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)