Błąd w nazwisku a nieważność testamentu

Pytanie:

"Zmarła spadkodawczyni "pisała się" przez dwa aa ( nazwisko belgijskie ), a spadkobiercy mają nazwiska spolszczone - przez jedno a. Czy ta niezgodność pisowni przesądza o nieważności testamentu i jak to "wyprostować"?"

Odpowiedź prawnika: Błąd w nazwisku a nieważność testamentu

Art. 945. § 1. kodeksu cywilnego wymienia przesłanki nieważności testamentu. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony: w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli; pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści lub pod wpływem groźby. Zatem pomyłka w pisowni nazwiska na pewno nie pociągnie za sobą nieważności testamentu. Należy wnieść wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku przez spadkobierców. Zgodnie z dyrektywą zawartą w kodeksie cywilnym, testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy. Sąd będzie zatem badał tożsamość osób wymienionych w testamencie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika