Urlop macierzyński dla ojca przedsiębiorcy

Pytanie:

Aktualnie żona przebywa na urlopie macierzyńskim w wymiarze 20 tyg. Ma własną firmę i opłaca aktualnie tylko składkę zdrowotną. Ojciec ma również własną firmę (osoba fizyczna) - aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Czy żona może zrzec się pozostałego urlopu po 14 tygodni, aby urlop pozostałe 6 tygodni wykorzystał ojciec? Czy ojciec również otrzyma za ten czas zasiłek macierzyński? Jeśli tak to jak zawiadomić o tym zamiarze ZUS?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z Kodeksem pracy oraz zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa matka dziecka może po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zrezygnować z tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystaną części urlopu macierzyńskiego udziela się ojcu wychowującemu dziecko.

Jest to równoznaczne ze skróceniem okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek ubezpieczonej - matki dziecka. Zasiłek ten przez pozostały czas urlopu macierzyńskiego (6 tygodni) przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Przyznanie i wypłata zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka, w przypadku skrócenia przez matkę dziecka okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego, następuje na podstawie (te dokumenty należy złożyć w ZUS):

  1. skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka,
  2. zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka oraz o okresie przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego, wystawionego przez płatnika zasiłku,
  3. gdy ojcem dziecka jest ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą - oświadczenia ojca dziecka o przerwaniu tej działalności.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: