Czy kobiecie przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka?

Pytanie:

W Państwa artykule pt. \"Co to są urlopy okolicznościowe i kiedy przysługują?\" w punkcie 14 jest napisane, że pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Nie ma natomiast informacji, żeby takie dni miał otrzymywać tylko ojciec. Jestem na urlopie macierzyńskim i chciałabym wziąć takie dni, natomiast kadry twierdzą, że kobiecie nie przysługują. Czy kobiecie przysługuje prawo po powrocie z urlopu macierzyńskiego do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka? Proszę o podanie podstawy zarówno, gdy przysługują i gdy nie.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z § 15 rozporządzenia o sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy wydanego na podstawie art. 298 [2] kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 • 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy, 
 • 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką. 

Nie tyle jest to urlop, co nieobecność w pracy uznana za usprawiedliwioną. Pani, jak rozumiemy zaraz po urodzeniu dziecka wykorzystała urlop macierzyński. W takim przypadku pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu. Pani nieobecność w pracy została więc usprawiedliwiona właśnie wykorzystaniem urlopu macierzyńskiego. Mogłaby Pani wykorzystać dwa dni wolne z tytułu urodzenia dziecka pod warunkiem jednak, że między faktem urodzenia dziecka a terminem takiego zwolnienia istnieje jakaś więź. Np. matka nie wykorzystuje urlopu w całości i chce wykorzystać te dwa dni wolne w związku z przywiezieniem dziecka do domu, np. po przedłużonym pobycie w szpitalu. Sytuacje mogą być różne i każda z nich wymaga tak naprawdę indywidualnego rozstrzygnięcia.  Zasady te nie wynikają wprost z przepisów, lecz z charakteru tego uprawnienia.

Co to są urlopy okolicznościowe i kiedy przysługują?

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.3.2015

  Urlop macierzyński - ile trwa?

  W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania (...)

 • 8.9.2017

  Urlopy dla rodziców

  Od stycznia do lipca br. z urlopów dla rodziców skorzystało ponad 500 tys. osób w tym 402 tys. kobiet i 97,3 tys. mężczyzn. To ponad 20 tys. więcej niż w analogicznym okresie w 2016 r. Ile urlopów (...)

 • 19.5.2016

  Urlop ojcowski

  Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)

 • 14.5.2017

  Rodzice na urlopach

  Wraz z wzrostem liczby urodzeń rośnie liczba urlopów rodzicielskich. Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 (...)

 • 10.1.2015

  Zasiłek macierzyński

  Wysokość zasiłku macierzyńskiego, zasady przyznawania, okres wypłacania. Zasiłek macierzyński bez ubezpieczenia chorobowego.