Wyodrębnienie lokalu przez współwłaściciela

Pytanie:

"Zainteresował mnie Państwa artykuł "Zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem - opinia prawna". Piszą tam Państwo, że "Odrębną własność lokali można ustanowić (...) w drodze jednostronnej czynności prawnej w wypadku jeżeli własność nieruchomości zabudowanej odrębnymi lokalami przypada jednemu współwłaścicielowi (...)". Jak należy to rozumieć? Przecież jeśli komuś lokale przypadają explicite, to po co ustanawiać odrębną własność tych lokali? Czy może chodzi o coś innego? Np. mamy zabudowana kamienicą nieruchomość będąca w posiadaniu 3 współwłaścicieli (po 1/3 udziału). Każdy ze współwłaścicieli użytkuje po jednym mieszkaniu; pozostałe są wynajęte. Jeden ze współwłaścicieli chciałby wydzielić tylko użytkowane przez siebie mieszkanie (stanowiące 20% powierzchni całkowitej nieruchomości, jednak z osobnym wejściem od ulicy, a nie przez klatkę schodową). Czy mógłby on tego dokonać bez (współ)udziału pozostałych współwłaścicieli przez "jednostronną czynność prawną"? Jeśli tak, to jaką? Czy mógłby on wydzielić również ten kawałek gruntu, który prowadzi i bezpośrednio przylega do jego mieszkania (stanowiłby on ok. 20% niezabudowanej powierzchni gruntu)? Jakakolwiek ugoda lub umowa z pozostałymi współwłaścicielami nie wchodzi w grę."

Odpowiedź prawnika: Wyodrębnienie lokalu przez współwłaściciela

Wydzielenie odrębnej własności lokalu znajdującego się w budynku położonym na nieruchomości ma na celu utworzenie nieruchomości lokalowej. Fakt, iż na nieruchomości położony jest budynek, a w nim lokale nie oznacza, że stanowi on (lokal) odrębny przedmiot własności - np. w braku wyodrębnienia nie będzie można zbyć samego lokalu, ani nawet samego budynku, bez zbycia prawa własności nieruchomości. Wynika to z zasady superficies solo cedit, która stanowi, że własność nieruchomości rozciąga się na wszystkie przedmioty, które na tej nieruchomości się znajdują, jednak przedmioty te stanowią części składowe nieruchomości, które nie mogą być zbyte bez tej nieruchomości. Wyodrębnienie własności lokalu w budynku położonym na gruncie możliwe jest na podstawie umowy - w przypadku współwłaścicieli, lub poprzez jednostronną czynność prawną - gdy właścicielem nieruchomości jest jedna osoba. Dlatego też w analizowanym, podanym przez Pana przykładzie, ustanowienie odrębnej własności lokalu mogłoby nastąpić w umowie pomiędzy wspólnikami, ewentualnie w orzeczeniu sądu, jako skutek powództwa o zniesienie współwłasności.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Agula 2012-09-01 23:06:00

    Witam,chciałabym wydzielić dom, posiadam tam 1/2 udziałów: od czego zacząć? Są podane jakieś konkretne wytyczne? Muszę mieć zgodę innych współwłaścicieli?Gdzie takie informacje trzeba zgłaszać


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika