Ustanowienie rozdzielności majątkowej wstecz

Pytanie:

Od kilku lat żyjemy z mężem w rozłączeniu i prowadzimy oddzielne gospodarstwa. Są orzeczone alimenty na dzieci. Chcę wystąpić o orzeczenie rozdzielności majątkowej wstecznie tj. od momentu gdy nie mamy faktycznie żadnych relacji majątkowych. Na ile lat wstecz możliwe jest takie orzeczenie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 52 § 1 k.r.o. z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Jednocześnie należy wskazać, iż w myśl § 2 powołanego przepisu zasadniczo rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. Tylko natomiast w wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu. Przepisy prawne nie rozstrzygają jednakże jak daleko wstecz może ona zostać orzeczona. Dlatego też wydaje się być dopuszczalnym ustanowienie takiej rozdzielności np. z początkowym dniem faktycznej separacji. Sąd może jednakże nie uwzględnić takiego wniosku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: