Usunięcia fiskalne w kasie fiskalnej

Pytanie:

Zdarza się, że istnieje konieczność dokonania usunięć fisklanych. Czy istnieje konieczność dokumentowania usunięć fiskalnych sporządzonymi protokołami?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Naczęściej kasa rejestrująca (fiskalna) jest tak skonstruowana, że niemożliwa jest ingerencja w zapisy utrwalone już w jej pamięci fiskalnej. Nie ma zatem możliwości wycofania danej sprzedaży z pamięci kasy.

Jeśli jednak zachodzi konieczność korekty obrotu, np. klient zwrócił towar w ramach reklamacji, są różne sposoby na udokumentowanie tego faktu. Podatnik może prowadzić tzw. "zeszytu korekt", można też wystawić protokół anulowania sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej z podaniem kiedy i dlaczego paragon unieważniono. Po protokołu należy dołączyć oryginał paragonu. Wskazany jest podpis i nr dowodu osobistego klienta.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.8.2014

  e-handel - co z kasą fiskalną?

  Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając (...)

 • 18.7.2017

  Kelner musi wydać paragon fiskalny klientowi

  W przypadku świadczenia usług gastronomicznych osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej istnieje obowiązek zaewidencjonowania tych usług na kasie fiskalnej. Kelner obsługujący (...)

 • 5.4.2018

  Kasy fiskalne online ostatecznie uszczelnią VAT...

  Wprowadzony zostanie nowy rodzaj kas rejestrujących (kas online), które będą wyposażone w funkcję umożliwiającą przekazywanie – w sposób automatyczny i bezpośredni – (...)

 • 30.5.2017

  Nowe zasady wnoszenia skarg na interpretacje indywidualne

  1 czerwca 2017 r. zmienia się sposób zaskarżania interpretacji indywidualnych. Podatnik, który nie zgadza się z wydaną interpretacją, wniesie skargę od razu do wojewódzkiego (...)

 • 8.11.2017

  Kiedy będą kasy fiskalne on-line?

  Docelowym systemem będzie system kas rejestrujących umożliwiających przesył informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Projekt przygotowany w resorcie finansów nie (...)