Uznanie wyroku zaocznego przez pozwanego

Pytanie:

Jakie są przesłanki uznania wyroku zaocznego przez pozwanego ?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeżeli zgodnie z art. 344 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. pozwany nie złożył sprzeciwu od wyroku zaocznego w terminie tygodniowym od doręczenia wyroku, wyrok zaoczny stał się prawomocny.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Anna

11.1.2018 10:56:47

Re: Uznanie wyroku zaocznego przez pozwanego

Dzień dobry. Mąż nie odebrał wezwania do sądu w sprawie o podwyższenie alimentów na syna. Trzy miesiące czekałam na reakcje w sprawie mojego wniosku. Wyrok wydano zaocznie bo nie stawił się w sądzie na przesłuchaniu stron. Czy to znaczy, że jeśli nie będzie w dalszym ciągu odbierał sentencji wyroku, ja nie otrzymam alimentów w nowej wysokości? I właściwie jestem bezradna wobec jego postawy? Czy moge jakoś wpłynąć na tę sytuację? Mąż prawdopodobnie przebywa za granicą, nie wiem gdzie mieszka, zawsze był zameldowany u matki, także w trakcie trwania naszego małżeństwa i wspólnego pozycia.Nie mamy rozwodu, odszedł ponad cztery lata temu do innej kobiety.Czy wyrok zaoczny może sie uprawomocnić tylko w wypadku jego odbioru przez pozwanego? Wyślij


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.12.2009

  Kiedy wydanie wyroku zaocznego jest dopuszczalne i jak się od niego odwołać?

  Wyrok zaoczny przeważnie jest wyrokiem uwzględniającym powództwo, może jednak być także wyrokiem je oddalającym. Zaoczny charakter wyroku zależy od braku udziału pozwanego w postępowaniu. (...)

 • 26.3.2015

  Wyrok zaoczny w sprawie o rozwód

  Częstym problemem dla osób decydujących się na wystąpienie z powództwem o rozwód jest niepewność co do zachowania drugiego małżonka, zwłaszcza w sytuacji gdy sam rozwód (...)

 • 23.10.2013

  Wysokość kar za klauzule niedozwolone w regulaminie

  Występowanie klauzul niedozwolonych w regulaminie sklepu, który obowiązuje także konsumenta może skutkować wszczęciem przeciwko przedsiębiorcy postępowania sądowego – na skutek pozwu o (...)

 • 22.1.2016

  Cofnięcie pozwu

  Jednym z uprawnień strony wnoszącej powództwo do sądu, jest możliwość cofnięcia pozwu. Jest to przejaw woli powoda w rezygnacji dochodzenia swoich praw. Może być ona wynikiem np. przedstawienia (...)