Działalność w Austrii a podatki

Pytanie:

"Prowadzę budowlaną działalność gospodarczą, opodatkowaną w formie ryczałtu oraz jestem "vatowcem". Kolega namawia mnie na pracę w Austrii - miałbym tam wykonywać prace budowlane i wystawiać tam ze te prace rachunki, tylko nie bardzo wiem w jakim języku będą te faktury. Nadmieniam, że nie zamierzam zmieniać kraju zamieszkania, a jedynie wykonywać prace na terytorium Austrii. Proszę mi wyjaśnić jak wtedy będzie obywać się moje rozliczenie z urzędem skarbowym, gdzie będę płacił podatki i w jakiej wysokości VAT, a jaki ryczałt? "

Odpowiedź prawnika: Działalność w Austrii a podatki

Miejscem świadczenia w przypadku usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Zatem polski podatnik, który miałby świadczyć usługi budowlane w Austrii, ma obowiązek rozliczenia podatku VAT od tych usług w Austrii, a nie w Polsce. Wiąże się to z obowiązkiem rejestracji dla celów podatku VAT w Austrii. 

W zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym należy sięgnąć do umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r. 

Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej Umowy, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (polskiego) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Polsce), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie (w Austrii) działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi. 

Jak stanowi art. 5 ust. 3 Umowy, plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne stanowią zakład tylko wtedy, gdy trwają one dłużej niż dwanaście miesięcy. Zatem jeśli polski przedsiębiorca wykonuje prace budowlane w Austrii nie dłużej niż dwanaście miesięcy to nie można uznać, iż ma w Austrii zakład, a zatem będzie rozliczał się z podatkowego dochodowego tylko w Polsce, na przyjętych przez niego w Polsce zasadach.

Zatem, jeśli polski przedsiębiorca wykonuje prace budowlane w Austrii nie dłużej niż dwanaście miesięcy, to nie można uznać, iż ma w Austrii zakład, a zatem będzie rozliczał się z podatkowego dochodowego tylko w Polsce, na przyjętych przez niego w Polsce zasadach.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika