Zatrzymanie zadatku od umowy przedwstępnej

Pytanie:

"Podpisałam umowę przedwstępną na sprzedaż akcji pracowniczych. Akcje te dopuszczone są legalnie do obrotu. Na poczet zakupu kupujący wpłacił mi zadatek , co również ujęłam w umowie przedwstępnej. Kupujący jednak zwleka z dokonaniem ostatecznej transakcji. Odnoszę wrażenie, że chce wycofać się z tej transakcji. Czy w tej sytuacji mogę zatrzymać zadatek? Czy mogę zatrzymać zadatek bez uprzedniego wzywania go do wykonania umowy? A jeśli muszę go uprzednio wezwać to w jakiej procedurze?"

Odpowiedź prawnika: Zatrzymanie zadatku od umowy przedwstępnej

Zatrzymanie zadatku jest uwarunkowane niewykonaniem zobowiązania z przyczyn, za które kontrahent ponosi odpowiedzialność. Podstawową kwestią w opisywanej sprawie jest termin wykonania zobowiązania. Dopiero po jego upływie zobowiązanie jest wykonalne i druga strona pozostaje w zwłoce, a więc można powiedzieć, że nie wykonuje zobowiązania.

Jeżeli termin nie został oznaczony, umowa definitywna powinna być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeśli umowa przedwstępna milczy na ten temat, prawo wyznaczenia terminu mają obie strony.

Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie.

Istotne jest, że jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Jeśli więc umowa przedwstępna nie określa terminu, należy do drugiej strony wysłać oświadczenie z podaniem terminu, najlepiej przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru. Termin musi być odpowiedni, co zależy np. od miejsca zamieszkania stron, ewentualnej pracy, wysokości ceny akcji itp. W razie bezskutecznego upływu terminu, należy wysłać kolejne oświadczenie – o odstąpieniu od umowy – i wtedy można zachować zadatek.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika