Dodatki z tytułu dojazdu dziecka do szkoły

Pytanie:

"Czy dziecku dojeżdżającemu do szkoły podstawowej i gimnazjum znajdujących się poza miejscem zamieszkania przysługuje dodatek z tego tytułu?"

Odpowiedź prawnika: Dodatki z tytułu dojazdu dziecka do szkoły

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w ustawie o świadczeniach rodzinnych dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka lub osobie uczącej się:

  • na częściowe pokrycie wydatków związanych z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej, a także gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności - w wysokości 80 zł miesięcznie na dziecko albo
  • na pokrycie wydatków związanych z zapewnieniem dziecku możliwości dojazdu z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej - w wysokości 40 zł miesięcznie na dziecko.

Dodatek przysługuje przez 10 miesięcy w roku w okresie pobierania nauki od września do czerwca następnego roku kalendarzowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ludwika lede 2013-08-25 10:23:44

    dziecko ma ponad 3km do szkoły i muszę sama je wozić gdyż nie jeżdża autobusy szkolne gdy w miejscu gdzie nie mam meldunku tylko umowe najmu należy mi się dofinansowanie z oświaty

  • sylwii78 2011-09-02 17:16:10

    prosze mi pomóc bo nie wiem czy mam prawo ubiegac sie o dodatek z tytułu dojazdu dziecka do szkoly w miejscu zamieszkania dodam ze jest to szkola ponadgimnazjalna i nie mam orzeczenia o niepełnosprawnosci


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika