Ważność homologacji fabrycznej pojazdu z 2003 r.

Pytanie:

Zamierzamy kupić na fakturę VAT od EFL (Europejski Fundusz Leasingowy) używanego Renaulta Megane Kombi 1.9 diesel z 2003 roku z homologacją fabryczną jako samochód ciężarowy o ładowności 570 kg oraz 4 osoby. Powyższe auto jest nam w firmie potrzebne do zaopatrzenia oraz abyśmy mogli odliczać VAT od oleju napędowego oraz od zakupu pojazdu, jak również kosztów amortyzacji. Czy homologacja fabryczna samochodu ciężarowego (Renault Megane) z 2003 r. będzie obecnie obowiązywała w związku z ostatnimi zmianami sposobu określania samochodów ciężarowych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jak stanowi natomiast art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa przysługuje zatem, jeżeli jest to paliwo wykorzystywane do pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, jeżeli spełniają wymagania określone w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, co stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5 ustawy o VAT). Zatem nie jest wystarczająca homologacja fabryczna samochodu ciężarowego, a konieczne będzie dodatkowe badanie techniczne.

Zgodnie z art. 86 ust. 4 ustawy o VAT pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony – aby VAT zawarty w paliwie używanym do jego napędu mógłby być odliczony - musiałby być zakwalifikowany np. do kategorii pojazdów:

 • mających jeden rząd siedzeń oddzielony od części ładunkowej trwałą przegrodą, klasyfikowane do podrodzaju: wielozadaniowy, van,

 • mających więcej niż jeden rząd siedzeń oddzielonych od części ładunkowej trwałą przegrodą, w których część bagażowa przekracza połowę długości pojazdu,

 • z otwartą częścią do przewozu ładunków,

 • mających. kabinę kierowcy i nadwozie do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

W przypadku innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, podatnik w ogóle nie ma możliwości odliczenia VAT z faktury zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego czy gazu wykorzystywanych do napędu tych samochodów.

Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z § 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Podobna definicja samochodu osobowego została wprowadzona od początku 2007 r. do ustaw o podatkach dochodowych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.8.2014

  Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • 28.7.2018

  Nowa ustawa o tachografach

  Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach określa zadania organów administracji publicznej i innych podmiotów w sprawach tachografów stosowanych w transporcie drogowym oraz (...)

 • 22.8.2006

  Jak zarejestrować samochód kupiony za granicą?

  Zgodnie z art. 71 ust. 6 Prawa o ruchu drogowym, pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się (...)

 • 2.1.2019

  Naprawa uszkodzonego pojazdu a wysokość odszkodowania

  Wcześniejsza naprawa pojazdu przez poszkodowanego, czy też przywrócenie podstawowych funkcji pojazdu nie powoduje zwolnienia ubezpieczyciela z odpowiedzialności. - Tak przyjął w dniu 7 (...)

 • 11.1.2005

  Od kiedy zmiana dowodów rejestracyjnych stanie się naszym koszmarem?

  Dowód rejestracyjny to w przypadku posiadacza pojazdu jak każdy wie niezbędny dokument. Bez niego nie można poruszać się tym środkiem lokomocji, choćby własnym. Tymczasem już od jakiegoś czasu (...)