Zrzeczenie się alimentów za jednorazową kwotę

Pytanie:

"Czy mogę umówić się z matką dziecka na jednorazowe zadośćuczynienie na rzecz przyszłych niepłaconych alimentów i zarejestrować taką umowę u notariusza? Czy taka umowa wykluczałaby np. roszczenia dziecka, gdyby stało sie już pełnoletnie? Czy niepłacenie alimentów jest obecnie zagrożone karą pozbawienia wolności, jeśli tak, to jaką lub jakie inne konsekwencje mogą mi grozić?"

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się alimentów za jednorazową kwotę

Prawa do alimentów nie można się zrzec. Możliwe jest co prawda przekazanie jednorazowej kwoty na poczet przyszłych alimentów, ale nie oznacza to „zwolnienia” z obowiązku ich dostarczania. Wysokość alimentów zależy od możliwości osoby obowiązanej do ich płacenia oraz usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej. Gdyby przekazana kwota została zużyta, a obowiązek alimentacyjny między rodzicem a dzieckiem nadal będzie trwał, wtedy dziecko (lub jego przedstawiciel ustawowy, jeśli jest niepełnoletnie) nadal może żądać alimentów. Należy pamiętać, że także po osiągnięciu pełnoletności dziecko jest uprawnione do otrzymywania od rodziców alimentów, jeżeli nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.

Uporczywe uchylanie się od obowiązku łożenia na utrzymanie na utrzymanie osoby najbliższej i narażenie ją przez to na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Uporczywość należy rozumieć w ten sposób, że ktoś, kto ma realne możliwości łożenia na utrzymanie osoby najbliższej, świadomie i celowo, ze złej woli, tego obowiązku nie wypełnia.




Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika