Powoływanie się na ograniczenie odpowiedzialności w postępowaniu egzekucyjnym

Pytanie:

"W jakich wypadkach w postępowaniu egzekucyjnym dłużnik może powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności za długi?"

Odpowiedź prawnika: Powoływanie się na ograniczenie odpowiedzialności w postępowaniu egzekucyjnym

W myśl art. 837 k.p.c. dłużnik może powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności tylko wówczas, gdy ograniczenie to zostało zastrzeżone w tytule wykonawczym. Zastrzeżenie nie jest konieczne, jeżeli świadczenie zostało zasądzone od nabywcy majątku, od zarządcy ustanowionego przez sąd, kuratora spadku lub wykonawcy testamentu z powierzonego im majątku albo od Skarbu Państwa jako spadkobiercy.

,,Organ egzekucyjny związany jest treścią tytułu wykonawczego. Nie mając uprawnienia do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym (art. 804), nie może uwzględniać zastrzeżeń zgłaszanych przez dłużnika dotyczących jego ograniczonej odpowiedzialności, jeżeli nie wynika ono z samego tytułu egzekucyjnego (art. 319) albo z klauzuli wykonalności (art. 787 i 792). Wyjątki od tej zasady zostały wskazane w zdaniu 2 komentowanego przepisu. Określone w nim podmioty mogą powoływać się przed organem egzekucyjnym na ograniczenie odpowiedzialności, mimo braku wspomnianego zastrzeżenia. Według E. Wengerka na ograniczenie takie mogą powoływać się także osoby wymienione w art. 788 i 789 (E. Wengerek, Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 1972, s. 278).”


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika