Powództwo do miejscowo niewłaściwego sądu

Pytanie:

"Otrzymałem nakaz o zapłaty z Sądu Rejonowego w Warszawie. Pozew był adresowany do mojego poprzedniego miejsca zamieszkania (w Warszawie), list z sądu został odebrany przez mojego znajomego, który obecnie tam zamieszkuje. Ja dwa lata temu przeprowadziłem się do Katowic, oczywiście nastąpiło to przed wniesieniem pozwu do sądu przez drugą stronę. Chciałbym wnieść sprzeciw do nakazu zapłaty. Chciałabym, aby sprawa rozpatrywana była przez SR w Katowicach zgodnie z ogólną właściwością sadów. Czy taka zmiana sądu nastąpi z urzędu? Czy może powinienem złożyć wniosek o zmianę właściwości sądu?"

Odpowiedź prawnika: Powództwo do miejscowo niewłaściwego sądu

Podstawową przesłanką rozstrzygającą o właściwości miejscowej sądu jest miejsce zamieszkania pozwanego. Powód powinien zatem, zgodnie z regułą wyrażona w art. 27 § 1 kpc złożyć pozew do sądu, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania (a zatem przebywa z zamiarem stałego pobytu). W Pana przypadku, jak rozumiemy, sądem właściwym powinien być sąd w Katowicach.

Niestety niewłaściwość miejscowa nie jest uwzględniana przez sąd urzędu, lecz jedynie na zarzut (chyba, że mamy do czynienia z właściwością wyłączną). Dlatego składając sprzeciw powinien Pan podnieść, że pozew został złożony do niewłaściwego sądu, gdyż od dwóch lat nie mieszka Pan Warszawie. Zarzut ten musi być zgłoszony w sprzeciwie wraz z uzasadnieniem.

Przed podniesieniem tego zarzuty dobrze byÅ‚oby jednak dokÅ‚adnie zapoznać siÄ™ z pozwem (w pozwie bowiem powód powinien również, w miarÄ™ potrzeby, wskazać okolicznoÅ›ci uzasadniajÄ…ce wÅ‚aÅ›ciwość sÄ…du). Treść pozwu jak również okolicznoÅ›ci faktyczne pozwolÄ… bowiem na stwierdzenie, czy sÄ…d jest rzeczywiÅ›cie niewÅ‚aÅ›ciwy. Nie jest bowiem wykluczone, że na podstawie np. przepisów o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przemiennej (art. 34 kpc) lub umowy prorogacyjnej (czyli umowy, w której strony uzgodniÅ‚y, że ewentualne spory powstaÅ‚e miÄ™dzy nimi bÄ™dzie rozpatrywaÅ‚ inny niż ogólnie wÅ‚aÅ›ciwy miejscowo sÄ…d – art. 46 kpc) pozew zostaÅ‚ wniesiony do sÄ…du innego niż wedle wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci ogólnej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika