e-prawnik.pl Porady prawne

Wniesienie wkładu do spółki cywilnej

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, chciałbym przekształcić ją w spółkę cywilną. Czy mogę przenieść wyposażenie i środki trwałe do spółki np. w formie aportu nie odprowadzając podatku do Urzędu Skarbowego (VAT i podatku dochodowego) za wyposażenie i środki trwałe?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wniesienie wkładu do spółki cywilnej

11.1.2006

Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem organów podatkowych wniesienie do spółki cywilnej wkładu w postaci majątku wykorzystywanego dotychczas w indywidualnej działalności gospodarczej (środków trwałych, wyposażenia) nie jest traktowane jako ich odpłatne zbycie w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym z tytułu wniesienia składników majątku do spółki cywilnej (tak: postanowienie Urzędu Skarbowego w Leżajsku z dnia 28 lutego 2005 r., US-PD/411/1/2005; postanowienie Urzędu Skarbowego w Zambrowie z dnia 15 marca 2005 r., DFI/415-2/05/WB).

Wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki prawa handlowego lub cywilnego jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970, ze zm.). Wniesienie wkładu do spółki cywilnej w postaci środków trwałych czy wyposażenia nie powoduje zatem obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) ani po stronie wspólnika wnoszącego wkład, ani po stronie spółki, do której wkład jest wnoszony.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ